WYJŚCIE Z DZIEĆMI DO LASU - PRAKTYCZNE PORADY
Złote zasady udanego wyjścia z dziećmi do lasu lub parku
Zamieszczam te zasady, aby każdy nauczyciel mógł – w razie potrzeby – szybko je sobie przypomnieć, ale także dla siebie, żebym zawsze wiedziała, gdzie mogę je znaleźć i sięgnąć po sprawdzone wskazówki przed kolejnym wyjściem w teren.
Wyjście z dziećmi do lasu lub parku to doskonała okazja do nauki przez zabawę i bezpośredniego kontaktu z naturą. Aby jednak wszystko przebiegło sprawnie i bezpiecznie, warto dobrze się przygotować. Oto kilka sprawdzonych zasad i inspirujących pomysłów na zajęcia terenowe.
1. ODPOWIEDNIE PRZYGOTOWANIE
Sprawdź pogodę kilka dni w przód i wybierz odpowiedni termin. Poinformuj rodziców oraz dyrekcję szkoły o planowanym wyjściu. Upewnij się, że dzieci będą ubrane odpowiednio do pogody (wygodne buty, nakrycie głowy itp.) oraz aby zabrały ze sobą małą butelkę wody. Nawodnienie to podstawa! Zaplanuj trasę z uwzględnieniem wieku i możliwości dzieci.
2. BEZPIECZEŃSTWO
Ustal i przypomnij dzieciom proste zasady: nie oddalamy się od grupy, nie zrywamy nieznanych roślin, nie dokarmiamy dzikich zwierząt. Wyposaż dzieci w odblaski lub kolorowe chusty, aby były dobrze widoczne.
3. CO ROBIĆ Z DZIEĆMI W TERENIE?
Las czy park to idealne miejsce na gry przyrodnicze, np. bingo leśne (szukanie wskazanych elementów: szyszki, liście, mrowisko), „przyrodniczy detektyw” (szukanie śladów zwierząt) czy gra w podchody (osobny wpis na blogu dotyczący przeprowadzenia gry terenowej "podchody" z dziećmi).
4. OBSERWACJA PRZYRODY
Wyjście do lasu to idealna okazja do zainteresowania dzieci przyrodą i otaczającym światem. Zabierz ze sobą sprzęt do obserwacji przyrody (lupy, lornetki) a także kompas. Zachęć dzieci do korzystania z przyrządów, wyjaśniając do czego służą i jak ich użyć. Możesz zorganizować zabawę, podczas których dzieci za pomocą lupy będą przyglądać się napotkanym owadom i porównywać je ze sobą. Dzieci na pewno się zainteresują, a przy okazji nauczą się korzystać ze sprzętu.
5. PODSUMOWANIE WYCIECZKI
Po powrocie zachęć dzieci do podzielenia się swoimi odkryciami. Można wspólnie stworzyć klasową kronikę wycieczki – z rysunkami, zdjęciami i notatkami.
Wyjście do lasu czy parku to nie tylko odpoczynek od szkolnej rutyny, ale też wyjątkowa lekcja wrażliwości na przyrodę. Dobrze zorganizowane – zostanie w pamięci dzieci na długo!
Komentarze
Prześlij komentarz