WYBORY W PRZEDSZKOLU

Niedawno w Polsce odbyły się wybory prezydenckie, w których w pierwszej turze frekwencja wyniosła 67,31%, natomiast w drugiej turze 71,63%. To budujące, że w porównaniu z poprzednimi wyborami widać wyraźny wzrost zaangażowania obywateli. Oznacza to, że świadomość społeczna rośnie, a coraz więcej osób dostrzega znaczenie swojego głosu i realny wpływ, jaki może on mieć na naszą wspólną przyszłość.

Jako nauczyciele i wychowawcy mamy szczególne zadanie – budować tę świadomość od najmłodszych lat. To właśnie w dzieciństwie kształtują się postawy obywatelskie i potrzeba angażowania się w życie społeczne. Tylko jak to zrobić w sposób ciekawy, zrozumiały i angażujący?

Jakiś czas temu natknęłam się w internecie (konkretnie na platformie TikTok) na genialny pomysł: zorganizowanie wyborów w przedszkolu. Niestety nie pamiętam nazwy twórcy, ale pomysł był na tyle inspirujący, że warto puścić go dalej w świat – zwłaszcza dla tych, którzy nie korzystają z TikToka. Jeśli uda mi się odnaleźć ten filmik, z pewnością go tutaj podlinkuję.


Na czym polega ta inicjatywa?

Dzieci biorą udział w prawdziwych "mini-wyborach", podczas których głosują na przedstawiciela swojego przedszkola. Kandydatami mogą być znane postacie z bajek, a każdy z nich przedstawia swój program wyborczy – krótki, prosty i dostosowany do możliwości percepcyjnych dzieci. Można wzbogacić go o obrazki lub piktogramy, aby przekaz był jak najbardziej zrozumiały. Obietnice kandydatów powinny dotyczyć spraw bliskich maluchom, np. więcej czasu na placu zabaw, dzień bez warzyw, czy bajkowy poranek.

Cały proces głosowania można zorganizować w sposób zbliżony do prawdziwych wyborów – z kartami do głosowania, urną, komisją liczącą głosy i oficjalnym ogłoszeniem wyników. Karty można przygotować samodzielnie, np. za pomocą Canvy – o czym pisałam już w jednym z wcześniejszych wpisów na blogu.

Taka zabawa to nie tylko świetna lekcja demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, ale także doskonała okazja do rozwijania samodzielności, logicznego myślenia i współpracy w grupie. Dzieci uczą się, że każdy głos się liczy, a udział w wyborach to nie obowiązek, ale przywilej i wyraz troski o wspólne dobro.

Zachęcam wszystkich nauczycieli i wychowawców do wprowadzenia tej inicjatywy w swoich placówkach. To mały krok, który może mieć wielkie znaczenie!

Komentarze

Popularne posty